czwartek, 13 lipca 2017

Polki w Berlinie

Jakiś czas temu pisałam o polskich stowarzyszeniach działających w Berlinie. Był to wpis dość ogólny. Dziś chciałabym bliżej przedstawić stowarzyszenie Polki w Berlinie, opowiedzieć nieco o jego celach i charakterze.

Polki w Berlinie Marzena NowakPomysłodawczynią i założycielką stowarzyszenia jest Marzena Nowak, która doskonale rozumie, jak trudne bywają pierwsze lata emigracji. Jej pragnieniem było stworzenie grupy Polek wspierających się wzajemnie w tym trudnym okresie. 
Marzena skupia wokół siebie spore i barwne grono kobiet tak różnorodnych, jak różnorodny jest sam Berlin. Bizneswoman, studentki, młode matki, jak i te dopiero szukające swojej drogi panie spotykają się, wymieniają doświadczenia, planują, organizują, bawią się i z każdego spotkania wychodzą wzmocnione, naładowane nową, pozytywną energią i chęcią działania. Skąd to wiem? Ano z własnego doświadczenia!

W opisie stowarzyszenia czytamy, że stanowi je "polskojęzyczna grupa kobiet z Berlina, wspierająca integrację migrantek z Polski oraz ich dążenie do sukcesów zawodowych i osobistych.". 


Imprezy organizowane przez Polki w Berlinie mają różny charakter. Są to na przykład:
- warsztaty z cyklu: kształcenie dla zdrowia i kariery,
- spotkania przy kawie,
- imprezy dla dzieci: pikniki, festyny, cykl o sławnych Polkach,
coroczna, znana już w całym Berlinie i uwielbiana przez dzieci impreza Mikołajkowa w grudniu,
- i wiele innych z powodzeniem i wielkim profesjonalizmem zogranizowanych spotkań.

Ważnym elementem działalności Polek są też facebookowe grupy wsparcia, informacji, wymiany, takie jak: Mamuśki z Berlina - dla wszystkich kobiet, Berlin - imprezowo, teatralnie, wydarzenia..., Poradnik Berlińczyka - Polki w Berlinie e.V. i kilka innych: tutaj.

Kilka dni temu sama miałam przyjamność uczestniczenia w weekednowym spotkaniu prowadzonym przez Monikę Abdelaziz. Tematem spotkania były między innymi: bezpieczeństwo i prawa kobiet w Berlinie, reagowanie na zagrożenia oraz słynny Jugendamt. 
W przytulnych pomieszczeniach Frauenzentrum Paula Panke zebrało się spore grono pań, by przy kawie i poczęstunku wysłuchać ciekawej prezentacji zobrazowanej mnóstwem przykładów z życia kompetentnej prowadzącej oraz podyskutować o własnych doświadczeniach. Wielką zaletą oragnizacyjną imprez Polek w Berlinie jest niezawodna opieka nad dziećmi. Również tym razem pociechy bawiły się w pokoju obok pod okiem profesjonalnej wychowawczyni.
Polki w Berlinie warsztaty

Często ciężko jest wyjść z domu. Ciężko zmotywować się, gdy pada deszcz. Jeszcze ciężej, gdy świeci słońce... Wymówki zawsze znajdą się same, a my przyjmujemy je z ulgą, jak dawno wyczekiwanego przyjaciela i wspólnie zasiadamy przed telewizorem. Co z tego mamy? Kolejny niczym niewyróżniający się wieczór. Dzień, który przepadnie na wieki wieków w studni niepamięci. Tymczasem poza domową codziennością tyle się dzieje! Każde spotkanie może okazać się przygodą, nauką i impulsem na drodze osobistego rozwoju. Tym bardziej, jeśli jego tytuł brzmi Dziel się wiedzą i inspiruj.

Kochane Polki w Berlinie! Jeśli jest Wam źle, jeśli czujecie się samotne, zagubione, potrzebujecie porady, a może chcecie wspólnie podziałać, poznać inne Polki i po prostu pogadać po polsku - zachęcam, zajrzyjcie na stronę Polek w Berlinie, napiszcie do nich, lub przyjdźcie na kolejne spotkanie. Warto!


Logo Polki w Berlinie


2 komentarze:

  1. ja pracuję w berlinie i na pewno się zgłosze do stowarzyszenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja dopiero planuję przeprowadzkę do Niemiec i zmianę pracy. Świetnie, że funkcjonuje tam tyle stowarzyszeń, na pewno wezmę je pod uwagę i coś się zaangażuję :) Takie inicjatywy są naprawdę cenne :)

    OdpowiedzUsuń