poniedziałek, 12 grudnia 2016

Razem możemy więcej

Czasami spotykam w Berlinie osoby, które przyznają, że prawie nie mają tu polskich znajomych. Jest to jednak rzadkość. Zwykle, prędzej czy później, tworzymy na emigracji wokół siebie krąg ludzi posługująych się tym co my językiem. Tu i ówdzie powstają małe polskie wysepki, gdzie mniej lub bardziej regularnie spotykamy się, by poczuć się jak w Polsce, jak dawniej, być może nawet, by poczuć się „u siebie“. Takimi wyspami są między innymi instytucje i wydarzenia kulturalne, restauracje, kościoły czy sklepy. Są nimi też, z całą pewnością, stowarzyszenia. To im właśnie poświęcę dziś kilka słów.
Polskich i polsko-niemieckich stowarzyszeń jest w Berlinie mnóstwo. Każde z nich ma inne cele, obszary i formy działań. Łączy je to, że zrzeszają ludzi, którzy pragną spotykać się i działać na wspólną korzyść. Jest to głównie, choć nie zawsze, praca wolontaryjna, daje ona jednak wiele satysfakcji i radości, inspiruje, uczy organizacji i funkcjonowania w grupie. Przynosi też, co niezwykle cenne, wiele nowych znajomości.
W miniony weekend uczestniczyłam w spotkaniach wigilijnych dwóch prężnie działających stowarzyszeń (SprachCafe Polnisch e.V. i Polki w Berlinie e.V.) i byłam naprawdę pod wielkim wrażeniem. Sprawnie wykonany ogrom pracy, a przy tym niezwykle serdeczna atmosfera i uśmiechnięte twarze organizatorek/-ów.
Nie udało mi się jeszcze policzyć wszystkich polskich stowarzyszeń działających w Berlinie. Dla przykładu wymienię więc tylko kilka z nich: SprachCafePolnisch e.V., Polki w Berlinie e.V., agitPolska e.V., Polnischer Sozialrat e.V., Polnischer Schulverein "Oświata" e.V.
Zachęcam bardzo serdecznie do zapoznania się z ich działalnością, zajrzenia na stronę czy fanpage, śledzenia programu oraz uczestnictwa w organizowanych imprezach i warsztatach. Każde stowarzyszenie z pewnością ucieszy się z napływu nowych, aktywnych członków oraz z datków wspomagająych ich pracę. Jestem pewna, że w tej różnorodności każdy znajdzie swoją wyspę.

Polonia Berlin stowarzyszenie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz