wtorek, 25 października 2016

Teatr W Afekcie "Szuja"

Po prawie dziesięciu latach emigracji najbardziej brakuje mi łatwego dostępu do polskiej kultury. Wkurza mnie, że nie mogę sobie tak po prostu zajść do polskiej księgarni czy biblioteki i wyjść szczęśliwa kilka godzin później, uginając się pod stosem książek, tak, jak to bywało kiedyś.
Odkąd pamiętam, prócz książek, zawsze uskrzydlał mnie teatr. Głównie jeśniejsza z jego stron. Wierszyki w podstawówce, konkursy recytatorskie, kółka teatralne, grupy studenckiego offu, festiwale i premiery, burze oklasków, gorycz krytyki – tak to się toczyło. Przywykłam. Uzależniłam się. Nic więc dziwnego, że gdy opadł kurz po moim lądowaniu w Berlinie, zaczęłam rozglądać się za teatralną grupą. Nie po raz pierwszy okazało się, że pasja motywuje i jednoczy. Dosyć szybko bowiem spotkałam ludzi, którzy podzielali moje tęsknoty. Wspólnie stworzyliśmy wtedy spektakl „Jestem prawdziwa” i graliśmy go z wielkim powodzeniem kilkakrotnie. Potem przyszły dzieci i antrakt.
Po kilku latach i wielu perypetiach udało nam się doprowadzić do drugiej premiery. Grupie nadałyśmy nazwę Teatr W Afekcie, a nasz nowy spektakl pod tytułem „Szuja” to komedia muzyczna z piosenkami Kabaretu Starszych Panów, która premierę miała 16.10.2016 roku.
Znów poczułyśmy tę magię. Wspaniała publiczność zapełniła salę po brzegi i naprawdę świetnie się bawiła oklaskując nawet nasze wpadki. Może powinnyśmy wprowadzić je na stałe, skoro tak się podobały? Atmosfera w kameralnej sali Panda nicht nur russisches Theater w berlińskim Kulturbrauerei była cudowna, swojska, pełna życzliwości i dobrego humoru.
Ten występ był dla nas dowodem, że berlińskiej Polonii potrzeba okazji, by się wspólnie pośmiać, pogadać, oderwać od nie zawsze kolorowej codzienności. Mam wrażenie, że w tamten wieczór dałyśmy naszym gościom coś, za czym tęsknili - kawałek Polski tuż za rogiem.
Kochani, dziękujemy, że przyszliście! Zagramy dla Was z wielką przyjemnością ponownie. I jeszcze raz. I tak długo, jak długo przychodzić będziecie.

Teatr W Afekcie fot. Maciek Luszczynski-Lempka
Katarzyna Willmann, fot. Wojtek Drozdek

Spektakl "Szuja", fot. Wojtek Drozdek
Ewelina Jaworska-Bone i Agnieszka Winter, fot. Wojtek Drozdek
Wszechstronnie utalentowana, tutaj pianistka i królik Ilona Gavlick, fot. Wojtek Drozdek
Agnieszka Winter, fot. Wojtek Drozdek

2 komentarze:

  1. Hej, jam ci jest teatromaniaczka, choc od strony widowni jedynie. Gratuluje pomyslu, a jeszzcze bardziej jego realizacji. Czy was ktos nagrywal? Czy myslicie ewentualnie wrzucic fragmenty ewentualnych nagran chocby na YT? Chetnie bym zerknela:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Nika, dzięki za miłe słowa. :) Tak, mamy nagranie i jakieś wycinki na pewno się na YT pojawią. Niebawem. :) Miłego dnia!

      Usuń