piątek, 17 kwietnia 2015

Kto jest samotny?

Napisał Nat (lat 3)

Po wrażeniu, jakie zrobiła na nas pierwsza książka z serii Edukacja Emocjonalna, z pewną taką nieśmiałością sięgneliśmy po kolejną. To znaczy Mama się wahała, ja natomiast byłem bardzo podekscytowany, bo liczyłem na jakieś nowe okropieństwa. Książka nosi tytuł "Kto jest samotny?" i naucza, że jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie oraz że niby fajnie jest się bawić samemu. Adresowana jest dla dzieci "najmłodszych", ale zastanawiam się, jak młode są te najmłodsze dzieci, skoro bohater, z którym mam się utożsamiać sam zostaje w domu i wydzwania telefonem do innych "najmłodszych". Wydawało mi się, że ja jestem najmłodszy, ale ani wydzwaniać, ani sam w domu zostawać jeszcze nie mogę. 
Historia jest prosta. Miś jest smutny, bo jest sam. Dzwoni do kolegów, ale oni nie mogą lub nie chcą się z nim bawić. Miś wyciąga więc kredki i maluje. Kiedy to zajęcie go wciąga, przychodzi Kotek i chcę się z Misiem bawić. Wtedy to Miś odpłaca światu za jego niegodziwość i pokazuje jedynemu chętnemu do zabawy z nim środkowy palec (niestety nie dosłownie). Koniec. Ta opowiastka z życia ma mi uświadomić, że fajnie jest bawić się samemu. Ale ja nie mogę przestać myśleć o smutnym samotnym Kotku. Dlaczego oni nie mogli malować razem?! No dlaczego, no?!
W serii Edukacja Emocjonalna ukazało się chyba sześć książeczek. Mama mówi, że na naszych dwóch poprzestaniemy. Ja przyznam, że pozostałe mnie kuszą, tak jak kusi słoik zgniłych ogórków i chociaż bardzo nie chcesz, to powąchać musisz (znacie to?). 
Pochodząca ze Szwecji autorka książek Stina Wirsen cieszy się dużą popularnością, głównie jednak jako ilustratorka. To możemy zrozumieć. Jej rysunki są minimalistyczne, ale wiele mówiące. Są zabawne. W sumie są dosyć brzydkie, ale w taki słodki, uroczy sposób. Gdyby książeczki z omawianej przez nas serii pozbawione były słabych tekstów i ambicji, by edukować emocjonalnie, pewnie kupilibyśmy wszystkie.
A teraz podziwiajcie:
Życzymy Wam cudownego weekendu. Ja już wczoraj spakowałem do plecaka lwa, gumowe misie i kilka kamieni, bo za chwilkę ruszamy w podróż. Baciu? Dziadku? Czekacie?

  • "Kto jest samotny?", Stina Wirsen, seria Edukacja Emocjonalna, Wyd. Stentor. Ocena 3/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz